AKTUALNOŚCI

Uwaga! Nie daj sie oszukać na OLX

Bezustannie rośnie fala wyłudzeń pieniędzy na portalach zakupowych w internecie. Jedną z metod jest oszustwo na OLX i Whatsapp bądź Messenger.

❗ Jakie są metody oszustwa na OLX?

📵 Oszustwo na kupującego

Cyberprzestępca wciela się w rolę kupującego w celu wyłudzenia od sprzedającego wrażliwych danych – chodzi o dane z karty płatniczej. Sporadycznie oszuści próbują także w ten sposób wyłudzić dane do logowania do bankowości elektronicznej. Wykorzystuje się do tego komunikatory Whatsapp oraz Messenger, a także fałszywe strony podszywające się pod firmy kurierskie, firmy płatnicze, banki itp.

📵 Jak przebiega oszustwo na OLX:

1⃣ Po wystawieniu produktu na portalu OLX odzywa się do ciebie osoba, która niepoprawną polszczyzną informuje, że dokonała zakupy.
2⃣ Osoba rzekomo zainteresowana zakupem twierdzi, że chce zapłacić za towar poprzez usługę płatności OLX – aby otrzymać środki na kartę płatniczą powinieneś postępować zgodnie z instrukcjami.
3⃣ Kupujący-oszust wysyła do ciebie link, który prowadzi do podrobionej strony, która udaje usługę płatności OLX. Na tej stronie znajduje się formularz, w którym musisz podać dane z karty płatniczej – numer i datę ważności karty oraz kod CVV/CVC. Niekiedy możesz zostać poproszony o podanie w formularzu przybliżonego stanu konta.
4⃣ Następnie otrzymasz SMS z banku z kodem do autoryzacji. W rzeczywistości potwierdzasz dodanie karty do Google Pay lub Apple Pay.
5⃣ Złodzieje niezwłocznie przystępują do czyszczenia konta z pieniędzy dokonując szeregu płatności kartą.

 

Pamiętaj! Jeśli coś budzi Twój niepokój, nie podawaj swoich danych!